Otomatik Vites Nedir? Yarı Otomatik Vites Nedir? Tam Otomatik Vites ile Yarı Otomatik Vites Arasındaki Fark Nedir?

Otomatik Vites Nedir? Yarı Otomatik Vites Nedir? Tam Otomatik Vites ile Yarı Otomatik Vites Arasındaki Fark Nedir?

Trafikte her geçen gün sayısı artan ve özellikle kadın sürücülerin tercihi olan otomatik vites araçlarda çok karıştırılan bir konuyu, tam otomatik vites ve yarı otomatik vites araçların farkını yazacağız. Otomatik Vites Nedir? Yarı Otomatik Vites Nedir? Tam Otomatik Vites ile Yarı Otomatik Vites Arasındaki Fark Nedir?

Otomatik vites sürücüler için konfor demektir. Otomatik vites araçların trafikte ki sayısı her geçen gün artıyor. Kullanımı sıklaşan otomatik vites araçların tam otomatik ve yarı otomatik ayrımı arasındaki farkı bir çoğumuz karıştırıyor. Peki tam otomatik vites ve yarı otomatik vites arasındaki fark nedir?

Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Vites Arasındaki Fark

Konforda büyük önem arza eden otomatik vites araçlarda vites tipi tam otomatik ve yarı otomatik olarak ikiye ayrılır. En konforlu tip tam otomatik vites iken yarı otomatik vites daha az konforludur.

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı otomatik vites tek kavramalı vites türüdür. Tek kavramalı vites türünde debriyaja araç kendiliğinde basar ve vites geçişleri bu şekilde olur. Ancak otomatik vitese göre vites geçişleri daha çok hissedilir.

Şehir içi kullanımda bu vites geçiş hissini daha fazla hissedersiniz. Yarı otomatik viteste, vites geçişleri en çok 1. ve 2. vites geçişlerinde hissedilir.

Tam Otomatik Vites Nedir?

Tam otomatik vitesler çift kavramalı vites tipidir. Tam otomatik viteslerde araç, hem debriyajı hem de vites geçişini kontrol eder. Bu sayede geçişler hissedilmeyecek kadar azdır.

Otomotiv firmaları daha çok tam otomatik viteslere ağırlık vermektedir. Sebebi tam otomatik araçların teknik olarak daha ön planda olmasıdır. Yokuş kalkış desteği olmayan araçlarda, yokuş kalkışı sırasında kayma, yarı otomatik viteslerde tam otomatik vites araçlara göre daha fazladır.

Teknolojinin gelişimi ile beraber tam ve yarı otomatik vites tipleriden her geçen gün değişim meydana gelmektedir. Yeni çıkan modellerde tam otomatik vites ile yarı otomatik vites arasındaki fark oldukça azalmıştır.


SON YAZILARIMIZ