Sisli Havalarda Araç Nasıl Kullanılır? Sisli Havalarda Araç Kullanmanın 6 Püf Noktası!

Hava durumlarının sürüşümüzü kolaylaştıracağını yada zorlaştıracağını biliyor muyuz? Sisli havalarda araç kullanmanın püf noktaları sizin için yazımızda.

Bu sabah olduğu gibi artık bu sahneye alışık olmak gerekli göz gözü görmüyor. Havanın Aydınlık olmasına rağmen görüş mesafesi oldukça düşük. Bunun bir tanıdığı olarak bu sisli havalarda araç kullanmanın püf yollarını sizler için araştırdık.

1-Sisli havada mutlaka kısa farlarınız ile seyahat edin. Eğer aracınızda içeriden far ayarı mümkün ise farları en alçak konuma getirin. Siste uzun farları yakmak, su zerreciklerinin yüksekte parlamasına neden olacak ve önünüzü görmemenize neden olacaktır. 

2-Sisli havalarda sis eğer sis çok yoğun bir hale gelirse dörtlü flaşörlerinizi mutlaka yakın.. Sarı en uzak mesafeden farkedilen ışıktır. Bunun yanında, sizin şerit çizgilerini daha rahat farkedebilmenizi sağlayacaktır. Sinyal vermek durumunda kalırsanız, dörtlü flaşörleri kapatıp öyle sinyal verin. 

3-Eğer duble yolda ilerliyorsanız ve önünüzde sizden yavaş veya arkanızda sizden hızlı bir araç bulunmadığı sürece yolu ortalayın. Orta çizgi sizin yolu daha kolay bulmanızı sağlayacak ve ani dönüşlerde bir anda yolun dışına çıkmanızı engelleyecektir. Bunun yanında, karşınıza çıkabilecek sürprizlerde kaçma manevranız daha kısa olsun. 

4-Sık sık sileceklerinizi çalıştırın. Su zerrecikleri kısa sürede aracınızın ön camında görüşü sınırlayıcı bir film tabakası oluşturacaktır. Eğer ihtiyaç duyarsanız cam silecek suyu kullanmaktan çekinmeyin… 

5-Ön camın dış yüzeyinde oluşan film tabakası, ön camın sürekli olarak soğumasına ve iç taraftan buğu yapmasına olanak sağlar. Havalandırmanızı sürekli ön cam buğu çözücü pozisyonunda tutun. 

6-Süratinizi yolda ilerlerken bir buçuk-iki saniye sonra gideceğiniz yeri görecek şekilde ayarlayın. Böylece önünüze gelebilecek durumlara karşı hazırlıklı olursunuz.Yolu avucunuzun içi gibi biliyorsanız dahi bu kuralı uygulayın ki stop lambaları çalışmayan bir kamyonla karşılaşırsanız kaçabilecek zamanınız olsun. 


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR