Trafikte En Çok İhlal Edilen 7 Trafik Kuralı Nelerdir?

Trafik kazasının en fazla görüldüğü ülkelerden biri olan Türkiye’de yılda 130 bine yakın trafik kazası gerçekleşiyor. Kazalardan sürücülerin yüksek şekilde dikkatsizliği ve ihlali ön plana çıkıyor. İşte trafikte en çok ihlal edilen 7 trafik kuralı sizin için yazımızda.

1. Alkollü araç kullanımı

Yasalar gereği yasak olan ve uymayanların çeşitli cezalara tabi tutulduğu bu durum, gerçekten çok tehlikeli. Alkollü halde direksiyon başına geçip araba kullanarak hem kendinizi hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmış oluyorsunuz. Bunun yerine alkol aldığınız günlerde arkadaşınızın yardımını rica edebilir veya taksiyi tercih edebilirsiniz.

2. Sinyal vermeden dönüş

Trafikte en sık yapılan hatalardan biri de sinyal vermeden dönüş yapmak. Her gün yüzlerce aracın bulunduğu yollarda, araçların nereye gittiğini, nereden dönüş yapacağını anlamak oldukça zor. Bu nedenle sağa ya da sola dönmeden önce mutlaka sinyal vermeliyiz. Sinyalleri doğru zamanda vermeye de dikkat edin. Dönüş yapmadan yaklaşık 250 metre önce sinyal vermenizde fayda var.

3. Aşırı hız yapmak

Trafik kazalarının en büyük nedenlerinden biri de aşırı hız. Herkesin bir yere yetişme telaşında olduğu büyük şehirlerde, aceleci tutuma bağlı hızlı gitme merakı, kazaların oluşmasına ortam hazırlıyor.

4. Hatalı sollama

Aceleci davranıştan ötürü yapılan hatalı sollama ise son derece yaygın bir kural ihlali. Bir yerlere yetişme derdinde olanlar hız dışında, önündekini sollayarak geçme yarışına giriyor.

5. Seyir esnasında cep telefonu ile konuşmak

Gelişen teknolojiyle birlikte cep telefonlarını elimizden düşürmez olduk. Buna araba kullanmamız bile engel değil. Trafikte gerçekleşen kazaların nedenleri arasında cep telefonu ile konuşmak ilk sıralarda yer alıyor. Telefona bakarken dikkatini kaybedip kaza yapan sürücülerin oranı oldukça yüksek.

6.Öndeki aracın dibine yanaşıp takip mesafesine uymamak

Öndeki araç ile aranızda takip mesafesini korumadan çok yakın bir mesafede gitmeniz, kazaya mahal verebilir. Önünüzdeki araç beklenmedik zamanda fren yaparsa, yakın takipte olduğunuz için duramayıp çarpabilirsiniz. Ancak aranızda fren mesafesi olursa durabilirsiniz.

7. Emniyet kemeri takmamak

Hem güvenliğiniz hem de kazalarda oluşabilecek hasarları en aza indirmek için emniyet kemerini mutlaka takmalısınız. Yakın ya da uzun mesafe fark etmeden, her zaman emniyet kemerini takmaya özen gösterin. Arabaya biner binmez ilk işiniz emniyet kemerini takmak olsun. Böylece can güvenliğinizi sağlar, herhangi bir kazada yaralanma riskini %30 oranında azaltabilirsiniz.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR