Type-R Nedir? Type-R Motor Nedir? Type-R Motor Özellikleri Nelerdir?

İşte sanat, işte motor, işte güç, işte heyecan. İşte Type-R Motoru özetleyebileceğimiz kelimelere sığdırabileceğimiz bazı kelimelerden sadece bir kaç tanesi. Type-R Nedir? Type-R Motor Nedir? Type-R Motor Özellikleri Nelerdir? sizin için yazımızda.

Type-R Nedir?

Honda Civic Type-R, Honda’nın ürettiği aynı zamanda otomobil tutkunlarının hayatında çok ayrı bir yere sahip olan Honda’nın kullanıcılarına sunduğu özel performans sürümünün ta kendisidir. Ayrıca Civic versiyonunda en yüksek performanslı olan halidir.

Type-R Motor Nedir?

Type-R kalıbındaki ”R” İngilizce Racing (Yarış) esintisinii taşımaktadır. Honda Type-R modelinde araç ağırlığını azaltıp performans potansiyelini arttırmaya çalışarak farklılığı yakamayı hedeflemiştir. Motor gücü arttırma ve özel süspansiyonların bu araca kolaylıkla uymasından dolayı çok sevilen ve çığır açmış bir modeldir Type-R.


Type-R modeli aslında ilk olarak yarış etapları için düşülmüş daha sonra Honda’nın VTEC motor tsarımı ile iyi bir ikili olup satış pazarına sunulmuştur. Type R araçlardaki geleneksel kırmızı rengi Honda’nın ilk kazanılmış F1 yarış başarısını temsil etmektedir.

Type-R Motor Özellikleri Nelerdir?

Type-R Motor Özellikleri olarak, Type-R 1997-2010 Yılları arasında üretildi. 2010 yılında küresel faktörler Type-R modelinin sonunu getirdi. Küresel faktörler birçok otomobil üreticisini daha çevreci motorlar üretmeye zorladı. Ayrıca üretimde olan bütün araçların motorları yeni testlerden geçirildi ve Honda Civic Type-R’ın K20Z4 kodlu VTEC motoru euro5 standartlarını karşılayamadı. Bunun üzerine Honda, Civic Type-R’ın üretimini durdurma kararını aldı.

2.0 litrelik 201 HP gücündeki DOHC i-VTEC motorundan çıkan kalın ve yırtıcı ses ile otomobil tutkunlarının beğenisini kazanmıştır.

6 ileri 1 geri şanzımanı ile maksimum 280 km hıza çıkmıştır. 50 litreyi bulan yakıt depo hacmi ile ;
Şehir içi yakıt tüketimi; 9.8 lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi; 6.5 lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi; 7.7 lt/100 km.

Honda Civic Type-R FK2

Honda Civic Type R FK8


Son Yazılarımız