Üstten Çift Eksantrikli Motor Olur Mu Demeyin! Karşınız DOHC Motor! DOHC Motor Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde üstten çift eksantrikli motor denince akla gelen ilk motor türü! DOHC motor nedir? DOHC motor özellikleri nelerdir? İlk ne zaman kullanışmıştır sizin için yazımızda…

Günümüzde özelliğinin ne olduğu bilinmeyen ama en yaygın kullanılan motor-subap düzenidir. Farklı olarak görebileceğimiz en fazla göze çarpan kısmı silindir kapağında bulunan iki adet eksantrik kam mili bulunur.

Sistemde emme subaplarını emme eksantrik mili, egzoz subaplarını egzoz eksantrik mili çalıştırır. Aynı zamanda DOCH motorlara ” Twin Cam Engine” adı verilir.

Çift eksantrik milinin kullanılmasıyla, devrimsel gelişimlerden biri olan değişken supap zamanlaması, yani supapların açılma zamanlamalarının değiştirilmesi ve supap bindirme süresinin değiştirilmesi mümkün olmuştur, çünkü emme ve egzoz supapları iki ayrı kam mili tarafından çalıştırıldığından, birbirlerinden bağımsız olarak avans-rötar verilebilmiştir.

Daha fazla supap sayısı, daha iyi hava emişi, supap zamanlamasının  (emme ve egzoz) bağımsız olarak ayarlanabilmesi, supap açılma miktarının (supap kaldırma) ayarlanabilmesi; daha yüksek motor devri, daha yüksek tork, daha iyi hava-yakıt karışımı, daha düşük yakıt tüketimi, daha düşük egzoz emisyonları gibi çok önemli iyileştirmelere yol açmıştır. Bazı motor tiplerinde “supap kapatma/iptali” teknolojisiyle, uygun sürüş şartlarında örneğin 4 silindirden 2’si iptal edilmiş ve  motor ekonomik modda çalışarak yakıt tüketimi düşürülmüştür.

Üstten çift eksantrikli, silindir başına 4 supaplı motorların olumsuz sayılabilecek özellikleri; maliyeti yüksektir, parça sayısı çoktur, daha ağırdır, silindir kapağı daha büyüktür ve daha çok yer kaplar, yapısı daha karmaşıktır. Oldukça avantajlı olmasına rağmen daha geç yaygınlaşmasının sebebi, maliyetinin yüksek oluşudur.  İlk 4 supaplı DOHC motor 1912 yılında Peugeot tarafından üretilmiştir.

L76 kodlu motorun gücü  130 HP’dir. Bugünse üretilen motorların neredeyse tamamı 4 supaplıdır ve büyük çoğunluğu çift  eksantriklidir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER