Yaz Lastikleri Rafa Kalkıyor! Peki Yaz Lastiklerini Doğru Bir Şekilde Saklamak ve Hasar Görmelerini Engellemek İçin Öneriler Nelerdir?

Agoda WW

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için, kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık’ta başlıyor. Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanıyor. Peki değiştirdiğimiz lastiklerimizi nasıl sağlıklı bir şekilde muhafaza edebiliriz biliyor muyuz? Bilmiyorsanız bu haberimiz tam sizin için.

Uygulanması zorunlu hale gelen kış lastiği uygulamasına 2 ay gibi kısa bir süre kaldı. Peki değiştirdiğimiz lastikleri nasıl muhafaza edeceğimiz hakkında bazı tüyolar var bunları sizinle paylaşacağız. Sizde elinizden geldiği kadar bu vereceğimiz tüyolar, püf noktalara uyarsanız lastiklerinizi daha iyi bir şekilde korumuş olursunuz.

Lastik Mevsimden Mevsime Nerede Saklanır?


Lastikler araçlarımızın yol tutuşunu sağlayan en önemli unsurlarından biridir. Lastikler aracın üstünde kullanılırken yol üzerinde bulunan bütün toz, kir, çamur, zift vb. şeylerle sürekli temas halindedir. Lastiğin ana maddesi kauçuk bu şeylerden etkilenir lastiğin yumuşaklığının ve tazeliğinin kaybolmasına neden olur.

Yaz lastiklerinin araçtan çıkarılıp kış lastiklerinin takılmaya başlanacak olduğu bu aylar çıkarttığınız yaz lastiklerinizi öncelikle aşırı basınçlı olmayacak şekilde bol su ve sabun gibi temizleyiciler ile temizlenebilir. Kullanılan temizlik ürünlerinin bol su ile yıkanılırak lastik üzerinden kalmaması gereklidir.

Lastiklerin temiz olması kadar muhafaza edileceği yerin de temiz olması oldukça önemlidir. . Doğrudan güneş ışığı alan ve aşırı sıcak alanlarda lastik depolamak yanlıştır. Serin ve güneş ışığının olmadığı kapalı alanlar lastik sağlığı için en uygun yerlerdir.

Çok soğuk, ıslak ve nemli mekanlar lastik depolamak için uygun değildir. Bu tip bir ortamda saklama zorunluluğu var ise lastikleri çöp poşeti veya özel koruyucu örtü ile örtmek ve poşetin havasını almak da neme, soğuğa ve ıslağa karşı kısmen koruma sağlar.

Yağlı ve kimyasalların akmış olduğu yerler de lastik kauçuğunun özelliğini kaybetmesine neden olacağı için bu tip alanlarda da lastik saklamak yanlıştır. Lastiğin, yapısına zarar verebilecek her türlü kimyasal maddeden, çözücülerden ve hidrokarbürden uzakta tutulduğundan emin olunması gerekir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR