Kredi Notuna Neler Etki Yapıyor? Kredi Puanını Düşüren ve Azaltan Durumlar?

Artık bankalar kredi ya da kredi kartı vereceği kişileri öncelikle tabiri yerindeyse puanlıyorlar. Bu puanlama istemine göre sınıflanan banka müşterileri almış oldukları puanlara göre kredi imkanlarından faydalandırılıyor ya da faydalandırılmıyor.

Bankaların vermiş oldukları kredi ve kredi kartları karşısında tamamen kendilerini güvenceye almak için yapmış oldukları bu uygulama sonucunda kredi talep edenlerin bu talepleri cevap buluyor. Eğer kötü bir kredi notuna sahipseniz banka kredi olanaklarını vermezken, iyi bir kredi notuna sahipseniz bu kredi olanaklarını alabiliyorsunuz. Pekii, kredi notuna neler etki yapıyor? Kredi puanını düşüren ve azaltan durumlar nelerdir?

Bankalar Tarafından Oluşturulan Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

Kredi notuna neler etki ediyor? Kredi puanını düşüren ve azaltan durumlar nelerdir? Biraz önce de değindiğimiz gibi bankalar müşterilerine kredi notlarına göre kredi olanaklarını sunmaktadırlar. İşte bankalar için kredi notumuzu belirleyen unsurlar şu şekildedir:

  • Kredi ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmaması
  • Mevcut kredi ya da kredi kartı borcunun durumu ve bunların düzenli bir şekilde ödeniyor olup olmaması
  • Yeni alınan bir kredinin olup olmaması
  • Kredi kullanımının yoğunluğu gibi faktörler tüketicilerin kredi notlarını belirlemektedir.

Bankaları taşıt kredileri > https://www.bankalar.org/krediler/tasit-kredileri/ 

Kredi Notuna Göre Risk Grupları

Yukarıdaki belirtilen faktörler incelenerek bireylerin kredi notları çıkartıldıktan sonra sırada bu kişilerin risk gruplarına göre hangi grupta yer aldıklarının belirlenmeleri gelmektedir. Tüm kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucunda 1 ile 1900 arasında bir puanlama sistemi yapılır. Ve bu puanlama sıralamasında;

  • 0 puan alanlar; Az riskli grup olarak tanımlanır ve bu gruptakilerin kredi kullanma ihtimalleri düşüktür. Bu kişiler ya şu ana kadar bankalarla hiçbir işlem yapmamış ya da son 5 yıl boyunca hiçbir işlem yapmamış kişilerdir. Hatta bu kişiler kredi notu oluşturulamayan kişiler olarak ifade edilirler. 
  • 1 – 699 puan alanlar; En riskli grup olarak tanımlanırlar ve kredi kullanma ihtimalleri çok düşüktür
  • 700 – 1099 puan alanlar; Orta riskli grup olarak tanımlanırlar ve kredi kullanma ihtimalleri düşüktür
  • 1100 – 1499 arası puan alanlar; Az riskli grup olarak tanımlanırlar ve kredi kullanma ihtimalleri gelirlerine bağlıdır
  • 1500 – 1699 arasında puan alanlar; İyi olarak tanımlanır ve bu kişilerin kredi kullanma ihtimalleri yüksektir
  • 1700 – 1900 arası puanlananlar ise; Çok iyi olarak ifade edilir ve bu gruptaki kişilerin kredi kullanma ihtimalleri çok yüksektir. 

 Kredi Puanınızı Düşüren Faktörler

Anlaşılacağı üzere kredi notunun düşmesine nende olan faktörler ya bankacılık sistemi ile hiçbir işlem yapmamış olmak ya da yapılan işlemlerde ödeme rutinlerini aksatmak nedeniyle olmaktadır. Bu nedenle eğer kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız mevcut kredi kartı ve kredi ödemelerinizi hatta fatura ödemelerinizi zamanında ve son ödeme tarihi geçmeden ödemelisiniz. Hatta eskiye dair herhangi bir bankaya dair unutmuş olabileceğiniz bir borcun olup olmadığını da araştırarak eğer varsa hemen o borcu kapatabilirsiniz. “Kredi notuna neler etki ediyor? Kredi puanını düşüren ve azaltan durumlar nelerdir?” konusunda dikkat etmeniz ve işlemlerinizde önem vermeniz gerekenler işte bu şekildedir. 

Kaynak: https://www.bankalar.org/krediler/