Trafik Kazası Psikolojisi Trafik Kazası ve Buna Bağlı Olarak Yaşanan Psikolojik Durum

Trafik kazası dünya genelinde yaşanan ve çözümü zor sorunlardan biri olarak ifade edilmektedir. Peki Trafik Kazası Psikolojisi Nedir? Trafik Kazası ve Buna Bağlı Olarak Yaşanan Psikolojik Durum Nelerdir? Kapsamlı yazımızı mutlaka okuyun!

Türkiye’nin başta gelen ve çözümü zor sorunlarından birisi olan trafik kazası özellikle de kaza sonrasında yaşanabilen travmalar nedeniyle bireyler üzerinde pek çok fiziki ve ruhsal etkinin görülmesine yol açabilir. 

Trafik Kazası Psikolojisi

Trafik kazaları her açıdan olumsuz durumlar doğuran olaylardır. Birçok kişinin (ya da tek bir kişinin ) yaralanması sonucunda yoğun tedavi gerektirmesi, uzun dönemli olası tıbbi sorunların yaşanması ve akabinde yaşamı tehdit etmesi, bireyler üzerinde oluşturabileceği travmatik etkiler gibi oldukça önemli ayrıntıları içerir. Ayrıca trafik kazasının bireylerin kendilerinde, kişilerarası ilişkilerinde ve yaşam felsefelerinde yol açtığı olumsuz etkiler de meydana gelebileceği için trafik kazası ve buna bağlı olarak yaşanan psikolojik durum irdelenmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkar.  

Trafik Kazası Yapan Bir Sürücü Nasıl Bir Psikolojiye Kapılır?

Trafik kazası yapan bir sürücünün psikolojik durumu incelenirken travma kavramına değinilmesi gereklidir. Burada söz konusu olan insan eliyle oluşan bir travmadır. Daha da açmak gerekir ise; Travmatik yaşantılar içerisinde insan eliyle oluşan travmalar, doğal olaylara karşın bireylerde yoğun ve başa çıkılması zor bir sürecin yaşanmasına neden olur.  Meydana gelen kazaların bireyi bu zor sürece dâhil etmesinden dolayı daha ciddi problem arz ettiği yapılan birçok çalışmada belirtilmiş ve kazaların bir anda meydana gelmesi durumunun da bireylerin başa çıkabilme yöntemlerini zorlaştırdığını belirtilmiştir. 

Trafik kazası yapan bir sürücü, stres, kaygı, depresyon, travma sonrası stres belirtileri gibi olumsuz etkileri yaşamaktadır. Elbette bunların yanında, travmatik olaylar ile başa çıkma süreci sonucunda ortaya çıkabilecek olumlu etkilerin varlığından da söz edilebilir. Travma sonrası gelişim adı verilen bu kavram da kişinin olumlu ve olumsuz kazanımları konusunda son derece belirleyicidir.

Trafik kazası yapan bir sürücü, meydana gelen travma sonrasında olayın etkileriyle başa çıkmak için kullandığı yöntemlerin de sonuçları etkileyebileceği düşünebilmektedir. Bir başka anlatım ile olay olmamış gibi davranmak, unutmaya çalışmak gibi kaçınma davranışları travma yaşayan bireylerde görülebilmektedir. Bununla birlikte trafik kazası nedeniyle araç kullanmaktan korkma, trafiğe çıkamama, sürücü koltuğuna oturamama, sürekli olarak aynı şeyin yaşanacağı hissine kapılma gibi durumlara da bireylerde sıklıkla rastlanır. 

Kazadan Sonra Araç Kullanmaktan Korkma Durumu Nasıl Geçer?

Trafik kazası geçiren bir sürücünün zaman içerisinde olay olmamış gibi davranması, unutmaya çalışması gibi durumlar görülebilmektedir. Bu kaçınma durumu hastalığın iyileşmesini daha da geciktirmekte kişiyi uzun vadede yalnız ve çaresiz hissettirmektedir. Yaşanan durumdan kaçınma durumu, kişinin soysal çevresini, bulunduğu şehri değiştirmesi gibi olumsuz etkilere gebe olabilir.

Bununla birlikte yaşadığı sorunlar için yardım arayan, sorunlarını başkalarıyla paylaşan ve profesyonel yardım alan bireylerde daha çabuk iyileşme gözlemlenmektedir. Bu nedenle kazadan sonra araç kullanmaktan korkma durumunun geçmesi, kişinin alacağı profesyonel yardım ile daha kısa sürede geçmektedir. Kişinin elde edebildiği sosyal destek travma sonrasında iyileşmeye olumlu etkide bulunmakta, içinde bulunulan travmatik durumun etkilerinin daha az görülmesini ve zamanla yok olmasını sağlamaktadır. 

Online Terapi Ne Gibi Fayda Sunar?

Trafik kazasına bağlı olarak psikolojik sorun yaşayan ve travmatik sorunlardan muzdarip bireyler online terapi sayesinde önceden alamayacakları yardıma erişebilmekte ve bir uzman desteği ile kısa sürede olumlu sonuçları görmeye başlamaktadır. 

Kaza sonrasında yaşanan stres bozukluğu, anksiyete, depresyon gibi bulgular online terapi ile hafifleyebilmekte ve kişinin yaşam kalitesini büyük oranda arttırmaktadır. Kişinin içinde bulunduğu durumu çok daha kısa sürede atlatabilmesi için bir uzmana danışması ve bu durumu yardım alarak aşabilmesi tavsiye edilir. Alanında uzman psikologlardan online terapi almak isterseniz buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.