Trafik Kazası Sonrası Hayatınız Değişebilir

Trafik Kazası Sonrası Hayatınız Değişebilir. Nasıl mı. Trafik kazası sonrası psikoloji ve yaşanan kişisel travma esnasında psikolojik belirtiler oldukça yaygındır. Trafik kazalarında yaralananların %50’si psikolojik sorunlardan mustariptir. Trafik kazası sonrası yaşanan travma için bir psikoloğa görünmek en iyi seçenek olabilir.

Travma semptomlarının gelişimindeki temel psikolojik faktör, sadece birkaç dakika için bile yoğun bir korku deneyimi, kişisel zarar beklentisi veya deneyimi olduğu görülmektedir. Her insanın böyle bir deneyimden sonra semptomları benzersiz ve kişiye özel olabilir.

Trafik Kazası Yapan Bir Sürücü Nasıl Bir Psikolojiye Kapılır?

Trafik kazaları gerçekten çok yaygın kaza türlerinden birisidir. Buna rağmen çoğu insanın normal yaşamda sahip olduğu en korkutucu deneyimlerin başında gelmektedir. Bir trafik kazası geçirdiğinizde, kaza hakkında düşünmeniz, strese girmeniz, sarsılmanız ve bu nedenle endişeli olmanız gayet normaldir. İnsanların yaklaşık %50’si için bu sıkıntı seviyesi, kazadan sonraki ilk birkaç hafta içinde azalacaktır. Bu azalmanın hızı genellikle yaşadığınız fiziksel yaralanma, sakatlanma ve ağrı ile ilintilidir. 

Kişilerin trafik kazası sonrası yaşadıkları semptomlar farklılık gösterir. Bir kazadan sonra bu semptomları yaşamak oldukça normaldir. Bir psikoloğa görünmek sorunları daha çabuk çözmeye yardımcı olur ve kronik problemlerin gelişmesini engelleyebilir.

Kaza sonrası gelişebilecek semptomlara dair örnekler:

 • Anksiyete seviyeleri artar; kişinin risk altında olabileceği durumlarda veya olayı hatırlatan herhangi bir durumda
 • Kronik fiziksel gerilim ağrı seviyelerini artırabilir
 • Panik atak gelişebilir
 • Anlık geçmişe dönüşler yaşanabilir (görüntüler ve sesler)
 • Güvenlik endişesi evde bile kendisini hissettirebilir
 • Başa çıkma yeteneğinde bir kayıp olduğu için özgüven azalır
 • Uyku bozuklukları; kazayı anımsatan kabuslar yaygındır
 • Depresyon

Trafik kazası sonrası psikoloji durumu kişiden kişiye farklılık gösteren semptomların yaşanmasına neden olur. Kaza sonrası araç kullanamama gibi farklı ve terapi gerektiren korkular yaşanabilir.

Kazadan Sonra Araç Kullanmaktan Korkma Durumu Nasıl Geçer?

Trafik kazası sonrası psikoloji durumunda beliren semptomlar arasında araba kullanma korkusu hemen hemen ilk sırada gelir. Bu durum teknik olarak Travma Sonrası Stres Bozukluğunun bir biçimidir. İnsanlar, yaşadıkları travma sonrasında stres bozukluğundan dolayı trafik kazaları da dahil olmak üzere her türlü nedenden dolayı acı hissedebilmektedirler. Bu durum; neredeyse ölüm (veya ölebileceğini düşünmek) korkusu, sevdiklerinin yaralanma korkusu veya sadece olayın genel olarak şiddetiyle ortaya çıkabilir. 

Bazı insanlar trafik kazası sonrası psikoloji durumu açısından yeterli olmayabilir ve araç kullanımı konusunda korku hissedebilirler. Araba kullanmaktan korkmalarının nedeni ne olursa olsun, sonuçta yaşam kaliteleri oldukça düşecektir. Kaygı çeken veya daha önce panik atak geçiren herkes, bu durumun ne kadar korkutucu olabileceğini çok iyi bilir. Trafik kazası sonrası araç kullanma durumuna ek olarak, günlük yaşam alışkanlıkları da sınırlı bir şekilde devam edecektir.

Trafik kazası sonrası psikoloji durumlarını çözmek üzere neyse ki birçok terapi seçeneği mevcuttur. Bunlar; psikoterapi, maruz bırakma terapisi, İlaç tedavisi, vb. birçok terapi seçeneği özellikle bu konu özelinde başarılı olmuştur. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde uygulanabilen online terapi seçeneği ile bu süreç aşılabilir ve oldukça yararlı bir terapi sürecinin geçirilmesi için bireylerin kendilerini rahat hissettikleri bir yerden terapi almaları oldukça faydalı sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. 

Online Terapi Ne Gibi Bir Fayda Sunar?

Trafik kazası sonrası psikoloji durumu ve diğer genel bütün psikolojik durumlarda online terapinin artık yadsınamaz bir yeri var. Trafik kazası sonrası yaşanan travma ve bu durumla başa çıkmanın en iyi yollarından birisi, online terapinin faydalarından yararlanmaktır. 

İşte Online Terapinin bazı faydaları:

 • Ev rahatlığında terapi alma imkanı
 • Bulunduğunuz bölgeden değil ülkenin her tarafından farklı psikologlardan online terapi alabilir ve belirli konularda tecrübeli uzmanları rahatlıkla bulabilirsiniz.
 • Sosyal yaşama adapte olma zorluğu nedeniyle terapiye gitme isteksizliğini tamamen ortadan kaldırarak hızlı ve verimli bir terapi seansı geçirme
 • Zamanlama konusunda esnek olunmasını ve bir yere yetişme algısını ortadan kaldırarak rahat ve istenilen zamana randevu alabilme imkanı tanıması

Trafik kazası sonrası psikoloji durumu için gerçekten faydalı olabilecek online terapi yöntemlerini denemenizi tavsiye ediyoruz. Alanında uzman psikologlardan online terapi almak isterseniz buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Son Yazılarımız